Guest

وضعیت کاربر: میهمان  ورود

یکشنبه 27 مرداد ماه 1398
 
"ویکیپدیا" چهارشنبه سیاه پوش می‌شود
"ویکیپدیا" چهارشنبه سیاه پوش می‌شود/ تعطیلی ویکی‌پدیا در روز چهارشنبه


به گزارش خبرگزاری مهر، ویکی پدیا ششمین وب سایت پربیننده در اینترنت قصد دارد در اعتراض به قانون توقف سرقت آنلاین (SOPA) و قانون محافظت از IP یا PIPA، دو قانونی که طرح آنها با هدف متوقف کردن سرقتهای آنلاین ارائه شده اند، یک روز غیر فعال شود.

از ساعت 5 بامداد به وقت گرینویچ روز چهارشنبه 18 ژانویه نسخه انگلیسی زبان این دانشنامه آنلاین توسط یک صفحه سیاه که در آن از بازدیدکنندگان درخواست شده با سیاستمداران آمریکایی تماس گرفته و مخالفت خود را با قوانین ارائه شده اعلام کنند، پوشانده می شود.

وب سایتهای دیگری نیز در اعتراض به این دو قانون حرکتی مشابه را انجام خواهند داد که از آن جمله می توان به وب سایت خبری "ردیت" و وبلاگی به نام "بوئینگ بوئینگ" اشاره کرد. "جیمی ولز" بنیانگذار ویکی پدیا می گوید این طرحها اکنون در پی انتقاداتی که درباره این قوانین به کاخ سفید وارد شده در حالت تعلیق به سر می برند.

به اعتقاد ولز این قوانین طرحهایی کاملا ناشیانه هستند که می توانند برای یک اینترنت باز یا آزاد خطرناک باشند. این دو قانون شرکتهای تکنولوژیکی مانند گوگل و فیس بوک را در مقابله با شرکتهای فیلم سازی و انتشار موسیقی قرار داده است که باور دارند این قوانین برای محافظت از مشاغل و حقوق مالکیت معنوی آثار لازم و حیاتی هستند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، این قوانین که در حال بررسی هستند می توانند فروش آنلاین فیلمهای به سرقت رفته، موسیقی و دیگر محصولات هنری را به واسطه وادار کردن شرکتهای اینترنتی برای مسدود کردن دسترسی به وب سایتهای خارجی که این منابع را فراهم آورده متوقف کند. موافقان این قوانین معتقدند این قوانین نمی توانند به وبسایتهای آمریکایی آسیبی وارد کنند. مخالفان این قوانین را برابر با سانسور محتوی اینترنت دانسته و آن را بر خلاف اصل آزادی اینترنت می دانند.

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 28 دی ماه 1390
کليه حقوق اين سايت متعلق به Intelligent Communication Chip می باشد.