Guest

وضعیت کاربر: میهمان  ورود

یکشنبه 27 مرداد ماه 1398
 
آیا آنتی ویروس اندروید کارآیی لازم را دارد؟
آیا آنتی ویروس اندروید کارآیی لازم را دارد؟

همان گونه که در اخبار خوانده یا در جاهای مختلف شنیده اید، سیستم عامل اندروید سریع ترین رشد را در میان گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۱ داشت و همزمان هم هدف شماره یک هکرها در تولید بدافزار و حمله به آن بود. به طوری که طبق بعضی گزارش ها از ماه می ۲۰۱۱ تا نوامبر، تعداد بدافزارهای اندرویدی بیش از ۴۷۲درصد افزایش یافت. آیا شما باید نگران امنیت دستگاه اندرویدی خود بوده و به دنبال خرید و نصب اپلیکیشن های آنتی ویروس روی موبایل خود باشید؟ مرکز تهدید جهانی جونیپر می گوید سیل بدافزارهای اندروید به دو گروه شکسته و تقسیم تروجان های اس ام اسی و جاسوس افزار تقسیم بندی می شود. گزارش جدید مک آفی هم که به تازگی منتشر شده حاوی مطالبی مشابه به این است.

هر دو موسسه تحقیقاتی می گویند که اکثریت بدافزارها توسط همان افرادی نوشته می شوند که تا به حال مشغول حمله به ویندوز موبایل های قدیمی و دستگاه های سیمبیان در سال های گذشته بوده اند. در ماهیت، این گونه نیست که اندروید به صورت ناگهانی در میان گروهی از تولید کنندگان بدافزار گیر افتاده باشد بلکه پلتفرم های آسیب پذیرتر قدیمی دیگر جذابیتی ندارند و طلوع درخشان اندروید به همراه معماری باز متنش، آن را تبدیل به هدف جذابی کرده است. در پیکار با تهدید بدافزارهای موبایل، تعدادی از شرکت های امنیتی ابزارهایی را طراحی و عرضه کرده اند تا شما را امن نگه دارند. محققان می گویند که شما به نوعی از حمایت نیاز دارید که تلفن تان و اطلاعات آن را امن و حفاظت شده نگاه دارد. این ممکن است درست باشد اما شاید تحقیقات شرکت های تولید کننده محصولات امنیتی چندان خالی از تبلیغ نباشد. متاسفانه، حتی با وجود اینکه بسیاری از ابزارهای امنیتی موبایل که قابلیت های ارزشمندی چون پشتیبان گیری از اطلاعات، حذف اطلاعات از راه دور، قفل از راه دور و ردیابی GPS را پیشنهاد می کنند اما بدافزارهای پلتفرم اندروید همچنان گسترش می یابند.

دروازه ورود این بدافزارها همچنان باز است و آلودگی ها در میان ابزارهای اندرویدی همانند کامپیوترهای دستک تاپ در حال شیوع روز افزون هستند. بخشی از مشکل این است که شیوه انتقال و تبادل ساده و مشخصی میان موبایل ها در دنیای واقعی وجود ندارد. محققان امنیتی معتقدند که موبایل های امروزی در حقیقت کامپیوترهای کوچکی در دستان ما هستند که اطلاعات بسیار زیادی را با خود حمل می کنند. این اطلاعات بخش مهمی از هویت و ارزش امنیتی ما را تشکیل می دهند و برای همین موبایل ها برای سارقان هویت و هکرها، ابزارهای بسیار ارزشمندی محسوب می شوند. شما نمی توانید یک بسته امنیتی را روی موبایل تان نصب کرده و خیال تان راحت باشد که کاملا امن و محفوظ خواهید بود. تا زمانی که ابزارهای امنیتی اندروید به بلوغ لازم برسند، تنها سلاح واقعی شما در مقابل بدافزارهای اندرویدی احساس درونی و هوشیاری خودتان است. هیچ گاه اپلیکیشن ها را از منابع غیرمعمول یا مشکوک دانلود نکنید و تنها آنها را از مارکت های مطمئن و معتبر دریافت کنید. هنگام نصب مجوزها و دسترسی های درخواستی هر برنامه را کنترل کرده و سپس به آن اجازه نصب شدن یا آپدیت خودکار دهید. مرتبا نگهبان خوانده و پیگیر مطالب مربوط به امنیت موبایل در این سایت باشید! مراقب فعالیت های اس ام اس و ارتباط دیتا و اینترنت موبایل خود باشید و به صورت دوره ای و میان دوره قبض موبایل خود را چک کنید.

داستان با این سوال آغاز شد که آیا برنامه های آنتی ویروس روی اندروید کارآیی دارند؟ جواب ساده هم این است که: بله! آنها می توانند مفید باشند، حتی اگر نتوانند دفاع و حفاظت همه جانبه ای از شما کنند یا حتی اگر به اندازه همزادهای کامپیوتری شان قدرتمند نباشند. صدها نوع بدافزار اندرویدی آن بیرون انتظار شما را می کشند اما بهترین قسمت داستان این است که اگر شما به شکل عادی و مطمئن از موبایل تان استفاده کنید، آنها چندان راه نفوذی به سیستم شما ندارند. همچنین اگر تهدید بدافزارها، دنیای اندروید را به شکل روزافزونی دربر گرفته است، اما شرکت های امنیتی هم مشتاقانه تلاش می کنند با سرویس های ویژه و سودمندی که می توانند در بسیاری اوقات مفید هم واقع شوند، محصولات شان را به شما بفروشند. هرچند هنوز این اپلیکیشن های امنیتی آنقدر زبده و کارآمد نیستند که در دنیای واقعی به جنگ بدافزارها بروند اما حداقل این است که ابزارهای بسیار کارآمدی از قبیل ردیابی از راه دور، حذف اطلاعات از راه دور، پشتیبان گیری از اطلاعات و… را در اختیار شما می گذارند. تنها به خاطر داشته باشید که هنوز هیچ برنامه امنیتی موبایلی نمی تواند جایگزین حس ششم شما و تصمیمات درست تان شود.

تاريخ تنظيم: جمعه 7 بهمن ماه 1390
کليه حقوق اين سايت متعلق به Intelligent Communication Chip می باشد.